Dijitalleşme hayatın her alanında sürerken, birçok süreci bilgisayarlar üzerinden rahatlıkla sağlayabiliyoruz. Ancak bu süreçte, siber tehditler ve dolandırıcılık yöntemleri de artıyor. Günümüzde siber korsanların en önemli tehditleri arasında, oltalama yani phishing metotları ile bilgisayarlara bulaştırılan fidye yazılımlar var. Ransomware olarak adlandırılan fidye yazılımlar nasıl bir risk, bilgisayarınıza nasıl ve ne şekilde yükleniyor gibi soruların yanıtları bu içerikte. Bunun yanı sıra, fidye yazılımlardan korunma yöntemleri konusunda araştırma yapıyorsanız, bu riskten uzak durmanın yolunu anlattık.

Fidye yazılımlar bilgisayara nasıl yükleniyor?

Ransomware-fidye yazılımlar nedir sorusunun yanıtı tek cümlelik, basit bir yanıt. Bilgisayarınıza sızan, indirilmiş bir yazılım ile tüm veriler ve dosyalar şifreleniyor. Fidye yazılımını gönderen kişiler ise bu şifreyi kaldırmak için sizden bir ücret talep ediyor. Fidye ödenmediğinde miktar iki katına çıkıyor. Peki bu nasıl oluyor?

 

Oltalama olarak adlandırılan yöntemle hackerlar, bilgisayarlara fidye yazılımını yükletmeye çalışıyor. Bu aşamada genellikle fatura mailleri ya da sosyal medya üzerinden tanıdığınız insanlar kullanılıyor. Örnek olarak, Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan gelen bir “sahte vergi indirimi maili” ya da arkadaşınızdan gelen “sahte bir link”, fidye yazılımında phishing metodu olarak kullanılabilir. Turkcell ya da Vodafone gibi bir telekom şirketinden, size ait olmayan bir fatura maili gelebilir ve ödemeniz istenebilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken, linkin güvenliğini kontrol etmek olsa da bazen bunun için vakit olmayabilir ya da çok geç kalmış olabilirsiniz.

Fidye yazılımların riskleri

Bilgisayarınıza indirdiğiniz bir fidye yazılımı, cihazınıza başka birinin erişmesini ve dolayısı ile, hiçbir fonksiyonunu kullanamamanıza neden olur. Ancak bunun da daha kötüsü var. Cihazınızı ele geçiren kişiler sizi birçok anlamda kullanabilir, mağdur edebilir ya da şantajda bulunabilir. Ransomware yazılımlar, son yıllarda siber saldırılarda en çok kullanılan tekniktir.

  • Banka ve kredi kartı bilgileriniz öğrenilebilir ya da satılabilir
  • Oyun hesaplarındaki bilgileriniz öğrenilebilir ya da satılabilir
  • Abonelik tabanlı hesaplarınız ele geçirilebilir
  • Sosyal medyadaki özel görüşme ve görselleriniz ele geçirilebilir
  • İş ve kişisel mailinizdeki kritik bilgiler öğrenilebilir…

Bu liste uzatılabilir, kısacası fidye yazılımlar birçok kişiyi mağdur eden ciddi bir tehdit. Peki çeşitli sosyal müdendislik yollarıyla bilgisayarınıza sızmayı başaran fidye yazılımlara karşı nasıl korunabilirsiniz? Bilgi hırsızlığı, ağ trafiğini durdurma, sabotaj gibi tehditler içeren fidye yazılımlarına karşı korunmak adına gelişmiş güvenlik sistemlerini tercih etmelisiniz.

 

Birçok firmanın ve kişinin güvenlik konusunda profesyonel çözüm ortağı olan Sophos, Intercept X ile sunduğu CryptoGuard ile, CryptoLocker olarak bilinen fidye yazılımına karşı sizi korur. Fidye yazılımının yanı sıra, önyükleme (bootcamp) saldırılarını da durdurmak adına gelişmiş bir fidye yazılımı önleme teknolojisi içeren program, sizi milyonlarca siber korsana karşı korur. Uçtan uca senkronize güvenlik sağlayan bir güvenlik yazılımı olan Intercept X, Sophos uzmanları tarafından geliştirilmiştir. Bu programlar aşağıdaki avantajları elde edebilirsiniz:

  • Ağ içinde, siber saldırılardan etkilenen bilgisayarları otomatik olarak dışarıda bırakma
  • Kötü amaçlı yazılımları hızlı bir şekilde temizleme
  • Ağ içindeki uygulamaları şeffaf ve hızlı bir şekilde analiz edip gösterme

Derin öğrenme mantığı ile geliştirilmiş CryptoGuard, fidye yazılımlarına karşı en etkili çözümleri sunan gelişmiş standartları içeriyor. Uç nokta algılama özelliği ile kusursuz bir güvenlik çözümü sunan ürün, kolay bir kurulumla PC’nize kurabileceğiniz bir sistem. Misafir erişim güvenliği, zaman ayarlı erişimler, ücretsiz SSL ve VPN, uzman destek ekibi ve basit arayüzü ile Sophos Intercept X, çağımızın en kritik risklerinden olan fidye yazılımlara karşı sizi korur.