Bilgisayarlar, hem iş, hem eğlence amaçlı kullandığımız ve günlük yaşamımızın önemli bir parçası olan araçlar. Bilgisayarların, internet bağlantısı üzerinden milyonlarca cihaza bağlanabilmesi, veri akışının bir parçası olması birçok süreci kolaylaştıran bir etken. Sosyal ağlara girerken, online oyun oynarken ya da Slack, Microsoft Teams gibi sistemler üzerinden iş ve verimlilik platformlarında çalışırken bilgisayarımızın bu bağlantı gücünü kullanıyoruz. Ancak bilgisayarımızı, işbirliğinin böylesine çok yönlü olduğu bir dünyada internet bağlantısı ile kullanırken, beraberinde risk de alıyoruz.

Bilgisayar korsanları, çeşitli yöntemler kullanarak kötü amaçlı yazılımları size farklı şekillerde indirtmeye çalışabilir, çeşitli hesaplarınızın bilgisine erişmeye çalışabilir ya da doğrudan farklı dolandırıcılık türlerini uygulayabilir. Bilgisayarı bir ağa bağlı olan milyarlarca insan bu gibi riskler için hedeftir. Milyarlarca internet kullanıcısını bu gibi risklerden koruyan yapı ise, virüs ya da farklı riskler içeren bağlantı, dosya ya da web site hedeflerini tarayıp filtreleyen güvenlik duvarıdır. Güvenlik duvarları, internet trafiğinde ya da PC’ye indirilen dosyalarda, tehlikeli içerikle güvenli içeriği otomatik olarak algılar.

Firewall-Güvenlik duvarı sizi nelerden korur?

Güvenlik duvarı, bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet gibi yapılarda yer alan görünmez bir kontrol birimi olarak ifade edilebilir. Sunucular ve ağ router’ları arasındaki internet trafiğini takip eden firewall-güvenlik duvarı yapıları, sizi birçok siber güvenlik tehdidine karşı korur. Bu tehditler bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan kişiler, bilgisayarınızı ele geçirip sizden belli bir ücret ödemenizi isteyenler olabilir.

Fidye yazılımları

Güvenlik duvarlarının en önemli katkıyı sağladığı konulardan biri, son yıllarda birçok kişinin sorun yaşadığı ve mağdur olduğu fidye yazılımlarıdır. Siber korsanların, çeşitli dosyalar ya da mail ekleri ile size yüklettirdiği yazılımlar, bilgisayarınızın kontrolünün onların eline geçmesini sağlayabilir. Böyle durumlarda bilgisayarı kitleyen ve bulunan verilere erişememek ile sizi tehdit eden hackerlar sizden ciddi bir fidye isterler. Bu noktada yapılacak bir şey kalmayabilir ancak milyonlarca insan gibi mağdur olmamak adına, önleminizi profesyonel güvenlik duvar yazılımı ile almalısınız.

Kimlik avı

Siber saldırılar dünyasında en çok karşılaşılan dolandırıcılık yöntemlerinden biri de kimlik avıdır. Çeşitli internet sitelerinde, bilgi formunun ana sitenin birebiri olduğu bir sayfada insanların kimlik, kredi kartı ya da farklı önemli bilgilerini paylaştığı durumlarda, siber korsanlar verilerinizi ele geçirir. Kredi kartı bilgilerinizin ya da TC kimlik numarası gibi verilerinizin alınması, bu bilgilerin satılabileceği ve kötü amaçlı kullanılabileceği anlamına geliyor. Banka siteleri, devlet siteleri kimlik avı için kullanılan yerlerdendir. Mail ya da sosyal ağlar üzerinden de çeşitli kimlik avı dolandırıcılıkları mevcuttur. Peki buna karşı nasıl önlem alınabilir?

Sophos profesyonel güvenlik duvarı çözümleri

Bilgisayarlarda standart olarak bir güvenlik duvarı-firewall yer alır ancak gerçekten, PC’nizi saldırılara karşı korumak için profesyonel bir güvenlik duvarına sahip olmalısınız. Siber güvenlik alanında gelişmiş çözümler sunan Sophos, sunduğu firewall çözümleri ile networkünüzü, siber korsanların saldırılarına karşı aktif şekilde korur. Fidye yazılımı gibi risklere ve diğer dolandırıcılıklara karşı, kişisel bilgisayarınız ya da şirket bilgisayarınızı koruyan  gelişmiş güvenlik yazılımları, kritik verilerinizi güvence altına alır. Yeni nesil güvenlik duvarı konseptine sahip Sophos ürünleri, hepsi bir arada koruma sunar. Uç nokta entegrasyonu ile 360 derece güvenlik sağlayan Sophos güvenlik duvarı ile tehditleri durdurabilir ve potansiyel riskleri ortaya çıkarabilirsiniz.

Bilgisayar ve diğer cihazlarınızı güven içinde kullanmak, iş, okul ya da aile bilgisayar ağlarınızda riske izin vermemek için Sophos Firewall lisansı satın alabilirsiniz. Sürekli destek anlayışı ile tehditlere karşı her an güvende olmanın yanı sıra, herhangi bir soruna da anında Sophos çözümleri yanınızda olmaktadır.