Sophos Firewall Güvenlik Çözümleri

Sophos Firewall Güvenlik Çözümleri

Sophos firewall güvenlik çözümleri dijital dünyada, ağa bağlı milyarlarca cihaz var. Hayatımız açısından kritik hizmetleri sağlayan bu cihazlar içinde kişisel ya da iş ağına bağlı bilgisayarlar, çeşitli nedenlerle menfaat sağlamak isteyen siber saldırganların, hackerların hedefi durumunda. Her geçen gün değişen ve gelişen saldırı çeşitlerine karşı, herkes kişisel bilgisayarını, işletmeler iş ağlarını ve iş bilgisayarlarını korumakla yükümlü. Aksi durumda ağlara ve cihazlara sızan hackerlar, bireysel kullanıcılara verdikleri zararların yanı sıra, işletmelere, kurumsal firmalara milyonlarca liralık zarar verebilir.

Sophos güvenlik ürünleri neler sunuyor?

Siber saldırganların dünyasında her gün farklı bir saldırı çeşidi ile karşılaşıyor, gelen haberlere şok oluyoruz. Profesyonel güvenlik ürünleri sunan bir yazılım şirketi olan Sophos, siber saldırganların hedeflediği konumları, saldırı tekniklerini durduran önemli teknolojik altyapılar sunan çözümlere sahip. Sophos, sunduğu güvenlik duvarı çözümleri ve diğer ürünleri ile bilgisayarınızı siber zorbaların saldırılarına karşı korur. Peki bu nasıl oluyor?

Intercept X İle; Fidye yazılımlarına karşı korunun

Siber saldırganların son yıllarda medyada en çok anıldığı saldırılarından biri, fidye yazılımlar. Başınıza gelmediğinde ne derece korkunç bir saldırı olduğunu bilemediğiniz fidye yazılımlar, iş ya da kişisel bilgisayarlarda, ağlarda ciddi bir ihlale ve zarara yol açıyor. Temel olarak, bilgisayarınıza bir mail eki ya da dosya bağlantı linki ile inen bir kötü amaçlı yazılımdan kaynaklanan açık, siber zorbaların bilgisayarınızı kontrol etmesini sağlıyor. Cihazınızdaki binlerce dosyayı, veriyi şifreleyen hackerlar, bu verileri size kullandırmıyor ve bunu bir şantaj aracı olarak kullanıyor.

Haberlere sıkça çıkan, internet sitelerinde yer bulan bu saldırı modelinde, siber zorbalar fidye verilmediği takdirde dosyaların şifrelerini açmama tehdidinde bulunuyor ve zaman ilerledikçe fidye miktarını artırıyor. Bu saldırı modeli CryptoLocker programı kullanılarak yapılıyor. Bilişim güvenliği alanında en üst düzey teknolojiyi sunan Sophos, Intercept X kapsamında sunduğu CryptoGuard özelliği ile fidye yazılımlara karşı sizi koruyor. Derin öğrenme mantığı içeren yapay zeka ile desteklenmiş sistem, fidye yazılım yani ransomware saldırılarına karşı en etkili güvenlik yöntemi.

Klog: İşletmenizin veri trafiğini güvence altına alın

Sophos’un diğer bir çözümü, işletmede gelişmiş bir loglama çözümü sunan Klog. 5651 sayılı kanunla adını duyuran bu devlet düzenlemesi, işletmelere müşteri ya da çalışanlara sunulan ağın kontrolünü yapma zorunluluğu veriyor. İşletme ağı kullanılarak ya da AVM gibi halka açık yerlerin ağları kullanılarak girilen sitelerdeki tüm aktivitelerin, loglarının alınması yani kayıt altına alınması isteniyor.

Sophos, sunduğu Klog adlı çözümle hem işletme ağınızı etkili bir güvenlik duvarı ile koruyor, hem de yasa kapsamında illegal sitelere girilmesini engelleniyor. Devletin sunduğu düzenleme kapsamında, internette erişilen tüm siteler ve yapılan işlemler, loglanıyor, sertifikasyonu yapılıyor ve depolanıyor. Böylelikle, işletmeniz uçtan uca bir güvenlik ile korunmuş, aynı zamanda yasa kapsamına uygun şekilde yapılandırılmış oluyor.

Sophos’un okul ağları için geliştirdiği özel güvenlik duvarı ürünü ve diğer çözümleri, siber saldırılara karşı sizi korumayı amaçlayan gelişmiş teknolojiler içeriyor. Ürünler hakkında detaylı bilgi almak, fiyat teklifi istemek ya da ücretsiz denemek için profesyonel Sophos destek ekibine ulaşabilirsiniz.

Devamı

Siber saldırılara karşı korunma yolları

Günlük yaşamın birçok alanında kullandığımız dijital teknolojiler, hayatımızı kolaylaştırdığı gibi bizi belli risklerle de karşı karşıya getiriyor. Bunların arasında ilk sırada gelen ise siber saldırılar. Okul ağlarında, iş bilgisayarlarında ya da kişisel cihazlarda siber saldırıların kurbanı olmak, birkaç dakikalık dikkatsizliğin sonucu olabilir. Bu anlamda, hack girişimlerine karşı her zaman tetikte olmak ve güvenliği sağlamak önemli. Peki siber saldırılara karşı nasıl korunabilirsiniz? Günümüzde, siber korsanların en çok denediği ve yaptığı tehditler nelerdir?

Siber zorbalar sizi nasıl hedef alıyor?

Nesnelerin interneti olarak adlandırılan, milyarlarca cihazın ağa bağlı olduğu ekosistemde hayatımız ciddi anlamda kolaylaşıyor ve farklı cihazlar üzerinden, akıllı ev gibi konseptlerle cihazlarımızı yönetebiliyoruz. Bunu sağlayan temel faktör ağ bağlantısı, ancak ağ bağlantısı sizi milyarlarca cihaza bağlarken, aynı zamanda milyonlarca siber zorbanın da hedefi yapıyor. Bilgisayar korsanlarının son dönemde en çok kullandığı yöntemlere ve bunların çözümlerine bakalım.

Kimlik avı saldırıları

Veri internetin en önemli hazinesi. Bilgisayar korsanları da, veri hırsızlığını yapabilmek adına türlü yollar deniyor. Kimlik bilgileriniz, kredi kartı bilginiz, fotoğraflarınız, özel dosyalarınız, çeşitli oyun ya da sosyal ağ hesaplarınızın tamamı bir hedef. Bu bilgileri ele geçirmek isteyen bilgisayar korsanlarının yöntemi ise, size phishing yani oltaya düşürme hedefi ile sızma girişiminde bulunmak. Phishing gibi saldırılarda, size genellikle özel tasarlanmış, gerçeklikten uzak bir mail ya da dosya gönderimi yapılır. Maillerde, vergi indirimi almak ya da fatura indirimini görmek gibi aslında olmayan bir durum üzerinden bir linke tıklamanız istenir. Bağlantılara bir şekilde tıkladığınızda kötü amaçlı yazılım gelebileceği gibi, size bir form olarak sunulan içerikte paylaştığınız bilgiler de avlanmış olur. Örneğin, e-devlet şifrenizi isteyen, Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesini andıran bir tasarım, sizi oyuna getirebilir. Kimlik bilgileriniz, sizin adınıza abonelik açma gibi kötü işlemlerde kullanılabilir.

Fidye yazılımları

Fidye yazılımları, uzun bir süredir internet dünyasında adını duyuran bir saldırı. Bu saldırıda, bilgisayar korsanları bilgisayarınıza bir yazılım programı indirmeyi hedefler. Bunun için yine oltalama yöntemi kullanılır ve bir linke tıklamanız ya da bir dosyayı indirmeniz istenir. Bu saldırı modelinde, bilgisayarınıza inen dosya arka planda hackerların cihazınızı ele geçirmesini sağlar. Cihazınızdaki tüm dosyaları ve verileri bir programla şifreleyen hackerlar, sizden fidye talep eder, bu fidye ödenmediği takdirde cihazınızdaki veriler saklanır. Bu tehditte, bitcoin gibi takip edilemeyen kripto para birimleri tercih edilir.

Profesyonel güvenlik duvarı çözümleri ile saldırılara karşı güvende kalın

Dijital dünyada artan tehditler ve saldırı çeşitleri içinde, fidye yazılımlar ve kimlik avı sadece birkaç seçenek. Bunların dışında birçok ağ ve cihaz saldırısı modeli var ve her geçen gün sayıları artıyor.

Kurumlara ve kişilere profesyonel güvenlik çözümleri sunan Sophos, kötü amaçlı saldırılar düzenleyen kişilere karşı sizi korur. Intercept X güvenlik duvarı, Sophos XG Firewall güvenlik duvarı ve XG Firewall ürünleri ile şirket, sizi birçok ciddi saldırıya karşı korur. Verilerinizi, ağ bağlantınızı koruyan güvenlik duvarı, siber saldırganlara karşı teslim olmanızı önler. Makine öğrenimi ve yapay zeka gibi teknolojileri içeren gelişmiş çözümlerle, her geçen gün güncellenen ve daha iyi bir noktaya gelen Sophos çözümleri, etkili ve çözüm odaklı güvenlik ürünleri ile yanınızda.

Fidye yazılımlarına karşı CryptoGuard, okul ağları için özel geliştirilmiş XG Güvenlik Duvarı ve Intercept X güvenlik duvarı ile gelişmiş çözümler sunan Sophos, dijital dünyada siber güvenlik alanında çözüm ortağınız. Ürünler ve lisans süreçleri ile ilgili teklif alabilir, destek ekibinden günün her anı bilgi alabilirsiniz.

Devamı

Ransomware – Fidye yazılımlar nedir, nasıl korunma sağlanır?

Dijitalleşme hayatın her alanında sürerken, birçok süreci bilgisayarlar üzerinden rahatlıkla sağlayabiliyoruz. Ancak bu süreçte, siber tehditler ve dolandırıcılık yöntemleri de artıyor. Günümüzde siber korsanların en önemli tehditleri arasında, oltalama yani phishing metotları ile bilgisayarlara bulaştırılan fidye yazılımlar var. Ransomware olarak adlandırılan fidye yazılımlar nasıl bir risk, bilgisayarınıza nasıl ve ne şekilde yükleniyor gibi soruların yanıtları bu içerikte. Bunun yanı sıra, fidye yazılımlardan korunma yöntemleri konusunda araştırma yapıyorsanız, bu riskten uzak durmanın yolunu anlattık.

Fidye yazılımlar bilgisayara nasıl yükleniyor?

Ransomware-fidye yazılımlar nedir sorusunun yanıtı tek cümlelik, basit bir yanıt. Bilgisayarınıza sızan, indirilmiş bir yazılım ile tüm veriler ve dosyalar şifreleniyor. Fidye yazılımını gönderen kişiler ise bu şifreyi kaldırmak için sizden bir ücret talep ediyor. Fidye ödenmediğinde miktar iki katına çıkıyor. Peki bu nasıl oluyor?

 

Oltalama olarak adlandırılan yöntemle hackerlar, bilgisayarlara fidye yazılımını yükletmeye çalışıyor. Bu aşamada genellikle fatura mailleri ya da sosyal medya üzerinden tanıdığınız insanlar kullanılıyor. Örnek olarak, Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan gelen bir “sahte vergi indirimi maili” ya da arkadaşınızdan gelen “sahte bir link”, fidye yazılımında phishing metodu olarak kullanılabilir. Turkcell ya da Vodafone gibi bir telekom şirketinden, size ait olmayan bir fatura maili gelebilir ve ödemeniz istenebilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken, linkin güvenliğini kontrol etmek olsa da bazen bunun için vakit olmayabilir ya da çok geç kalmış olabilirsiniz.

Fidye yazılımların riskleri

Bilgisayarınıza indirdiğiniz bir fidye yazılımı, cihazınıza başka birinin erişmesini ve dolayısı ile, hiçbir fonksiyonunu kullanamamanıza neden olur. Ancak bunun da daha kötüsü var. Cihazınızı ele geçiren kişiler sizi birçok anlamda kullanabilir, mağdur edebilir ya da şantajda bulunabilir. Ransomware yazılımlar, son yıllarda siber saldırılarda en çok kullanılan tekniktir.

 • Banka ve kredi kartı bilgileriniz öğrenilebilir ya da satılabilir
 • Oyun hesaplarındaki bilgileriniz öğrenilebilir ya da satılabilir
 • Abonelik tabanlı hesaplarınız ele geçirilebilir
 • Sosyal medyadaki özel görüşme ve görselleriniz ele geçirilebilir
 • İş ve kişisel mailinizdeki kritik bilgiler öğrenilebilir…

Bu liste uzatılabilir, kısacası fidye yazılımlar birçok kişiyi mağdur eden ciddi bir tehdit. Peki çeşitli sosyal müdendislik yollarıyla bilgisayarınıza sızmayı başaran fidye yazılımlara karşı nasıl korunabilirsiniz? Bilgi hırsızlığı, ağ trafiğini durdurma, sabotaj gibi tehditler içeren fidye yazılımlarına karşı korunmak adına gelişmiş güvenlik sistemlerini tercih etmelisiniz.

 

Birçok firmanın ve kişinin güvenlik konusunda profesyonel çözüm ortağı olan Sophos, Intercept X ile sunduğu CryptoGuard ile, CryptoLocker olarak bilinen fidye yazılımına karşı sizi korur. Fidye yazılımının yanı sıra, önyükleme (bootcamp) saldırılarını da durdurmak adına gelişmiş bir fidye yazılımı önleme teknolojisi içeren program, sizi milyonlarca siber korsana karşı korur. Uçtan uca senkronize güvenlik sağlayan bir güvenlik yazılımı olan Intercept X, Sophos uzmanları tarafından geliştirilmiştir. Bu programlar aşağıdaki avantajları elde edebilirsiniz:

 • Ağ içinde, siber saldırılardan etkilenen bilgisayarları otomatik olarak dışarıda bırakma
 • Kötü amaçlı yazılımları hızlı bir şekilde temizleme
 • Ağ içindeki uygulamaları şeffaf ve hızlı bir şekilde analiz edip gösterme

Derin öğrenme mantığı ile geliştirilmiş CryptoGuard, fidye yazılımlarına karşı en etkili çözümleri sunan gelişmiş standartları içeriyor. Uç nokta algılama özelliği ile kusursuz bir güvenlik çözümü sunan ürün, kolay bir kurulumla PC’nize kurabileceğiniz bir sistem. Misafir erişim güvenliği, zaman ayarlı erişimler, ücretsiz SSL ve VPN, uzman destek ekibi ve basit arayüzü ile Sophos Intercept X, çağımızın en kritik risklerinden olan fidye yazılımlara karşı sizi korur.

Devamı

Firewall Nedir ve Neden Güvenlik Duvarı Kullanmalıyız?

Bilgisayarlar, hem iş, hem eğlence amaçlı kullandığımız ve günlük yaşamımızın önemli bir parçası olan araçlar. Bilgisayarların, internet bağlantısı üzerinden milyonlarca cihaza bağlanabilmesi, veri akışının bir parçası olması birçok süreci kolaylaştıran bir etken. Sosyal ağlara girerken, online oyun oynarken ya da Slack, Microsoft Teams gibi sistemler üzerinden iş ve verimlilik platformlarında çalışırken bilgisayarımızın bu bağlantı gücünü kullanıyoruz. Ancak bilgisayarımızı, işbirliğinin böylesine çok yönlü olduğu bir dünyada internet bağlantısı ile kullanırken, beraberinde risk de alıyoruz.

Bilgisayar korsanları, çeşitli yöntemler kullanarak kötü amaçlı yazılımları size farklı şekillerde indirtmeye çalışabilir, çeşitli hesaplarınızın bilgisine erişmeye çalışabilir ya da doğrudan farklı dolandırıcılık türlerini uygulayabilir. Bilgisayarı bir ağa bağlı olan milyarlarca insan bu gibi riskler için hedeftir. Milyarlarca internet kullanıcısını bu gibi risklerden koruyan yapı ise, virüs ya da farklı riskler içeren bağlantı, dosya ya da web site hedeflerini tarayıp filtreleyen güvenlik duvarıdır. Güvenlik duvarları, internet trafiğinde ya da PC’ye indirilen dosyalarda, tehlikeli içerikle güvenli içeriği otomatik olarak algılar.

Firewall-Güvenlik duvarı sizi nelerden korur?

Güvenlik duvarı, bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet gibi yapılarda yer alan görünmez bir kontrol birimi olarak ifade edilebilir. Sunucular ve ağ router’ları arasındaki internet trafiğini takip eden firewall-güvenlik duvarı yapıları, sizi birçok siber güvenlik tehdidine karşı korur. Bu tehditler bilgilerinizi ele geçirmeye çalışan kişiler, bilgisayarınızı ele geçirip sizden belli bir ücret ödemenizi isteyenler olabilir.

Fidye yazılımları

Güvenlik duvarlarının en önemli katkıyı sağladığı konulardan biri, son yıllarda birçok kişinin sorun yaşadığı ve mağdur olduğu fidye yazılımlarıdır. Siber korsanların, çeşitli dosyalar ya da mail ekleri ile size yüklettirdiği yazılımlar, bilgisayarınızın kontrolünün onların eline geçmesini sağlayabilir. Böyle durumlarda bilgisayarı kitleyen ve bulunan verilere erişememek ile sizi tehdit eden hackerlar sizden ciddi bir fidye isterler. Bu noktada yapılacak bir şey kalmayabilir ancak milyonlarca insan gibi mağdur olmamak adına, önleminizi profesyonel güvenlik duvar yazılımı ile almalısınız.

Kimlik avı

Siber saldırılar dünyasında en çok karşılaşılan dolandırıcılık yöntemlerinden biri de kimlik avıdır. Çeşitli internet sitelerinde, bilgi formunun ana sitenin birebiri olduğu bir sayfada insanların kimlik, kredi kartı ya da farklı önemli bilgilerini paylaştığı durumlarda, siber korsanlar verilerinizi ele geçirir. Kredi kartı bilgilerinizin ya da TC kimlik numarası gibi verilerinizin alınması, bu bilgilerin satılabileceği ve kötü amaçlı kullanılabileceği anlamına geliyor. Banka siteleri, devlet siteleri kimlik avı için kullanılan yerlerdendir. Mail ya da sosyal ağlar üzerinden de çeşitli kimlik avı dolandırıcılıkları mevcuttur. Peki buna karşı nasıl önlem alınabilir?

Sophos profesyonel güvenlik duvarı çözümleri

Bilgisayarlarda standart olarak bir güvenlik duvarı-firewall yer alır ancak gerçekten, PC’nizi saldırılara karşı korumak için profesyonel bir güvenlik duvarına sahip olmalısınız. Siber güvenlik alanında gelişmiş çözümler sunan Sophos, sunduğu firewall çözümleri ile networkünüzü, siber korsanların saldırılarına karşı aktif şekilde korur. Fidye yazılımı gibi risklere ve diğer dolandırıcılıklara karşı, kişisel bilgisayarınız ya da şirket bilgisayarınızı koruyan  gelişmiş güvenlik yazılımları, kritik verilerinizi güvence altına alır. Yeni nesil güvenlik duvarı konseptine sahip Sophos ürünleri, hepsi bir arada koruma sunar. Uç nokta entegrasyonu ile 360 derece güvenlik sağlayan Sophos güvenlik duvarı ile tehditleri durdurabilir ve potansiyel riskleri ortaya çıkarabilirsiniz.

Bilgisayar ve diğer cihazlarınızı güven içinde kullanmak, iş, okul ya da aile bilgisayar ağlarınızda riske izin vermemek için Sophos Firewall lisansı satın alabilirsiniz. Sürekli destek anlayışı ile tehditlere karşı her an güvende olmanın yanı sıra, herhangi bir soruna da anında Sophos çözümleri yanınızda olmaktadır.

Devamı

Sophos Lisans Yenileme

Sophos Lisans Yenileme

Antivirüs programları, bilgisayarları zararlı yazılımlardan korumak için hazırlanan güvenlik duvarlarına verilen isimdir. Bu uygulamalar ayrıca kullanıcıların tercihlerine göre çeşitli görevler de üstlenmektedir. Fakat genel olarak temel görevleri, virüsleri yani zararlı yazılımları bularak yok etmek ve virüslere karşı güvenlik duvarı oluşturmaktır. Antivirüs yazılımları konusunda özellikle kurumsal kullanımlar için üretilen “SOPHOS Antivirüs” uygulaması ön plana çıkmaktadır.

SOPHOS Antivirüs Programının Özellikleri Nelerdir?

Antivirüs konusunda çok çeşitli kurumsal çözümler üreten SOPHOS firması tarafından geliştirilen Antivirüs uygulaması ile çok az kaynak kullanarak maksimum düzeyde koruma sağlamak mümkün olmaktadır. Kullanıcılar, özellikle UNIX, Linux ve Windows işletim sistemleri için üretilen SOPHOS Antivirüs programı sayesinde son derece az bellek kullanımı ile üst düzey koruma elde edebilmektedir.

SOPHOS Antivirüs programı sayesinde sistem performansı zorlanmadan tüm sistemin koruma altına alınması mümkün olmaktadır.

Windows için HIPS korumasını kolay bir şekilde dağıtan SOPHOS yazılımı sayesinde sanallaştırma konusunda da optimizasyon sağlanmıştır. Özellikle profesyonel sunucular için şiddetle önerilen bu yazılım, az kaynak tüketimi nedeniyle de özellikle tercih edilmektedir.

SOPHOS Antivirüs Programı Lisans Yenileme Nasıl Yapılır?

SOPHOS antivirüs programı yenileme işlemi aslında otomatik olarak gerçekleşmektedir. Yenileme sırasında, kullanıcının hesabı otomatik olarak uzatılmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmek için;

Settings (Ayarlar) > System setup (Sistem Kurulumu) ‘daki “Web Konsolu Lisansı” sekmesinde “Kontrol Modülü” lisans anahtarını “Gelişmiş Lisans Anahtarı” olarak uygulamanız gerekmektedir.

İşlem gerçekleşmez ise aşağıdaki bilgileri kullanarak Müşteri desteğine başvurmak yeterlidir:

1- Süresi dolmuş lisans ile cihazın seri numarası.

2- Yeni Lisans Programı.

Orijinal bir ‘Koruma’ paketi satın alanların yenileme ürününün adı da kendine özgü olmaktadır. Örneğin, “TotalProtect Plus”ı satın alan kullanıcılar, aynı özellik setini korumak için yenileme işleminde “FullGuard Plus”ı satın almalıdır. Diğer paketler ve yenileme ürünlerini incelemek için aşağıdaki web sitesi ziyaret edilebilir:

https://community.sophos.com/kb/en-us/131806#Renewals, upgrades and replacements

Yenileme işlemi bittiğinde kullanılan ülkeye bağlı olarak, Lisans Programını etkinleştirecek bir Lisans Anahtarı gösterilecek veya yenilemenin zaten etkinleştirilmiş olduğu gösterilecektir.

SOPHOS Antivirüs Programı Lisans Yenileme Ücretleri

Sophos lisans yenileme ücretleri kullanılan modele göre değişmektedir. Eğer kullanılmakta olan güvenlik duvarı eski bir model ve “end of life” olmuş ise cihazın değişmesi daha sağlıklı olmaktadır. Yenilemenin başlangıç ​​tarihi, mevcut abonelik tarihinin sona ermesinden sonraki gün olacaktır.

Devamı

Sophos Intercept X Crypto Blocker Yazılımı Satış Merkezi

Sophos Intercept X Crypto Blocker Yazılımı Satış Merkezi

Bugün sophos ıntercept x crypto blocker yazılımı satış merkezi tarafından satışa sunulan ürünler için bazı kampanyaları mevcut. Sınırlı stoklar ile sophos ıntercept x crypto blocker yazılımı ürünlerin şuan ki stoklu fiyatları yaklaşık beş TL ile Sabit kur kampanyaları bulunuyor. Upgrade bir yıl süre ile lisanslı isteyen müşteriler lisans fiyatı ödemeden yalnızca cihazlarına bir ücret ödeyecekler. Üç yil için alınan lisanslı cihazlar ise müşteri sadece üç yıllık lisans lisans fiyatını ödeyerek cihazı ücretsiz bir şekilde almış olacaklar.

Ransomware Ne işe yarar, Sophos Intercept X Cihazın Bazı Özellikleri:

Sophos Intercept X Cihazı, Bilgisayardaki tarayıcı sömürmeleri ile birlikte Genel teöek denilen bazı istismarları engellemeyebilen, farklı veya kötü amaçlı olan trafik tespitini yapan, kötü niyetli olan bütün yazılımları kaldırmaya yarayan, bilgisayarın sorun kaynağı varsa çozümlemesini sağlayan bir çihazdır.

Sophos Intercept X Cihazı, bilgisayara takıldıktan ve aktif ale geldikten sonra bilgisayarda daha önce kayıtlı olan dosyaların hepsini şifrelemek ile birlikte dosyaları kullanılmaz kunuma getireren fidye denilen yazılımlar adı ile de bilinen bir üründür. Sophos intercep x, bilgisayardaki dosyaları sadece koruma altına almakla da kalmaz ayrıca ransomware ‘a etkisinde kalmış olan bazı gerekli dosyaları tekrardan geri getirme özelliği olan cryptoguard niteliklerini de taşıyor. Yani Sophos Intercept X Cihazlarının Her biri çalışma şekli epey farklı olmak ile beraber ortak işlevlerinin temel noktaları ise bilgisayardaki dosyaları şifreliyebilme özellikleridir.

Intercept X Nasıl Kullanımı:

Sophos intercept x denilen ürün, tek başına lisanslanabildiği ile beraber sophos endpoint protection ürünleri ile de entegre şeklinde çalıştırılabilir. Bazı testlerden sonra birlikte çalışmaları durumunda tahmin edildiğinden fazla etkili bir koruma performansını göstermektedir. Sophos Intercept X, kullanıcılarına yeni anti-exploit, anti-ransomware, ile billikte kök dizin gölemciliğini de yapmaktadır. Aynı zamanda kullanıcılarına gelişmiş bilgisayar temizleme teknoloji hizmetini de sunuyor. Bir de Sophos Intercept X, bilgisayarda mevcut olan uç nokta günevcesini veya bir diğer adı ile bilinen anti virüs güvenliğini de arttırıyor. Bilgisayarda oldukça önemli ve güçlü bir koruma sağlıyor.

Devamı

Intercept X Endpoint Satış Noktası

Intercept X Endpoint Satış Noktası

İzinsiz erişimleri ve fidye yazılımları engelleyen ve kök neden analizi sunan Sophos Intercept X, yeni nesil tam ve katmanlı koruma sağlamaktadır. Sophos Intercept X, mevcut endpoint güvenliğinin üzerine, katmanlı, eksiksiz ve yeni nesil imza tabansız bir teknoloji eklemiştir.

Intercept X Endpoint Sunduğu Fırsatlar Nelerdir?

1- Dosyalar Rehin Alınmadan Fidye Yazılımını Durdurur:

Fidye yazılımlar son zamanlarda bireylerin ve işletmelerin kabusu haline gelen bir numaralı zararlı yazılım saldırılarıdır. Üretim verimliliğini olumsuz yönde etkileyen fidye yazılımlar, dosyaları şifreler ve fidye ödenene kadar onları rehin tutar. Sophos Intercept X kullanıcılarına CryptoGuard ile fidye yazılımları güvenilir dosya ve işlemler ile anında yapılan şifrelemeyi önler. Bu siste fidye yazılımı engellerken CryptoGuard dosyaları eski güvenilir haline geri getirir.

2- Kök Neden Analizi ile Tehditleri Göz Önüne Serer:

Fidye yazılımına maruz kalanlar için bu fidye yazılımı sisteme nasıl girdi, nereye gitti ve nereleri etkiledi, en önemlisi de ne yapmak gerekir? Bu soruların cevabını almak için Intercept X Endpoint, detaylı ve derinlemesine analiz yapar. Saldırıların kök nedenini ve bulaşma yollarını gösterirken sisteme bulaşan zararlı yazılımlardan kurtulma yollarını gösterir ve güvenliği sağlama alır.

3- Virüs Temizleyici Özelliği:

Intercept X ile birlikte güçlü bir virüs temizleyicisi sunulmaktadır. Çoğu geleneksel virüs temizleyicisi saldırıya olanak sağlayan zararlı yazılım dosyalarını silerken “Sophos Clean” zararlı kodun kendisini ve zararlı yazılımın yarattığı kayıt anahtarlarını da ortadan kaldırmaktadır. Sophos Clean Sophos Intercept, cihazın adeta yeni format atılmış gibi temiz bir şekilde çalışmasını sağlar.

Intercept X Endpoint Teknik Özellikleri Nelerdir?

Sophos Intercept X; Windows 7 ve üstünü, ve 32 ile 64-bit işletim sistemlerini destekler. İzinsiz erişimi, fidye yazılımlarına karşı korumayı ve kök neden analizini ekleyerek, Sophos Endpoint Protection veya üçüncü parti bir Endpoint ve AntiVirüs ürünleri ile birlikte çalışabilir.

Intercept X Endpoint Kurmak İçin 4 Adım:

Sopphps, Intercept X Endpoint’i ücretsiz olarak 30 gün deneme imkanı vermektedir. Değerlendirmeye başlamak için;

ıntercept x endpoint satış noktası ya da sophos.com/interceptx adresi ziyaret edilir.

Bir Sophos Central yönetici hesabı oluşturulur.

Intercept X uygulaması indirilir ve kurulur.

Sophos Central ile korumanızı yönetebilirsiniz.

Devamı

En iyi Firewall Güvenlik Duvarı Yazılımı

En iyi Firewall-Güvenlik duvarı yazılımı hangisi?

En iyi firewall güvenlik duvarı yazılımı, Bilgisayarlarımız üzerinden iş, kişisel ya da farklı amaçlı olarak her gün onlarca farklı uygulamayı kullanıyor, yüzlerce siteyi ziyaret ediyoruz. Pratik bir şekilde birçok hizmetten faydalandığımız dijital dünyanın, bilmediğimiz bir yüzü olan siber zorbalar ise her an bizi tehdit eden bir gölge gibi. Çeşitli internet sitelerinde, kimi zaman mail kutularında çeşitli tehditleri yönelten siber saldırganlara karşı alınabilecek en iyi önlem ise, etkili bir güvenlik duvarı – Firewall yazılımı kullanmak.

Firewall – Güvenlik duvarı yazılımı nedir?

Bilgisayarlarımızda her gün belki binlerce işlem yapıyoruz. Farklı ağlara katılıyor, internet sitelerini ziyaret ediyor ve çeşitli dosyalar indiriyoruz. Biz gündelik işlemlerimizi yaparken, cihazımızı çeşitli risklere karşı koruyan görünmez bir güç olan güvenlik duvarı, tüm bu işlemlerde karşı cihazın ya da verinin güvenilir olup olmadığını analiz eden, buna göre filtreleme uygulayan bir sistem. MacOS, Windows ya da Linux gibi işletim sistemlerinde, bilgisayar üreticilerinin modellerinde yerleşik olarak yer alan güvenlik duvarı program ve yazılımları, bizi tehlikelere karşı korusa da, bu bir ölçüde yeterli oluyor. Yıllardır aynı güvenlik duvarı yazılımını kullanan bu üretici şirketlere ve bilindik yazılımlar, hackerlar için günden güne daha kolay bir hedef haline geliyor.

Profesyonel bir Firewall – güvenlik duvarı yazılımı kullanın

Bilgisayarınızı ve içerdiği değerli verileri, kötü niyetli insanlara karşı korumak oldukça önemli. Günümüzde kimlik avı, ağ bağlantılarına sızma ya da ransomware – fidye yazılımı gibi birçok saldırı modeli ile şirketlerin ya da bireysel kullanıcıların ağına saldırı düzenleniyor, milyonlarca girişimde bulunuluyor. Bir kere bu oyuna düştüğünüzde, siber korsanların eline düşmüş oluyorsunuz. Kimlik avı saldırılarında, çeşitli hesap bilgilerinizin kullanılması, satılması üzerinden şantaja maruz kalabilir, fidye yazılım saldırılarında ise bilgisayarınızdaki tüm verilerin silinmesi tehdidi ile, parayla şantaja maruz kalabilirsiniz. Bilgisayarınıza bir şekilde yüklendiğinde karşı tarafın cihazınıza hakim olmasını ve tüm verilerinizi şifrelemesini sağlayan bu sistemler, birçok kişiyi mağdur etti. Profesyonel güvenlik yazılımları ile artık bu gibi tehditler geride kalabilir. Bunun için size en etkili güvenlik duvarı yazılımını önereceğiz.

Sophos XG Firewall ve Intercept X çözümleri ile tanışın

Siber güvenlik alanında profesyonel çözümler sunan Sophos, iş, okul ya da ev ağınızdaki cihazları tüm siber saldırı risklerine karşı koruyan gelişmiş yazılımlarla karşınızda. Fidye yazılımlarına karşı özel çözümler, okul ağı için özel güvenlik duvarı, işletmeler için 5651 sayılı kanun kapsamında zorunlu olan log kaydı için Klog gibi ürünler sunan Sophos, en uygun bütçe ile en gelişmiş güvenlik çözümlerini sunuyor.

Intercept X nedir, ne sağlıyor?

Senkronize güvenlik sağlayan, uçtan uca bir güvenlik sunan Intercept X, bünyesinde fidye yazılımına karşı en etkili çözüm olan CryptoGuard sistemini barındıran bir yazılım. Dünyanın en güçlü kötü amaçlı yazılım temizleyicisi programı olan Intercept X, bilgisayarınızı hedefleyen virüs ve diğer kötü amaçlı yazılım dosyalarını adli düzeyde temizliyor. Birçok antivirüs programı, kötü amaçlı dosyaları normal olarak kaldırırken Intercept X, kayıt defterindeki anahtar değişiklikleri de dahil olmak üzere kapsamlı bir koruma sunuyor.

XG Firewall nedir, ne sağlıyor?

Sophos’un diğer bir güvenlik çözümü olan XG Firewall, yeni nesil güvenlik duvarı konseptini sunuyor. Çok yönlü bir koruma sağlayan sistem okul koruması özelliği sunuyor, uçtan uca uç nokta entegrasyonu sağlıyor ve bulut entegrasyonu da içeriyor.

XG Firewall, sağladığı çok yönlü güvenlik kontrolü ile ağınızdaki tüm riskleri ortaya çıkaran ve şüpheli etkinlikler üzerinde anında kontrol sağlamanızı amaçlayan bir yazılım. Derin öğrenme gibi, yapay zekanın en gelişmiş özellikleri ile donatılmış sistemle, virüslerden enfekte olan sistemi izole edebilir ve ağınızı koruyabilirsiniz.

Siber saldırganların botnet gibi tehditleri gibi tüm şüpheli işlemleri, deep learning teknolojisi ile kolay bir şekilde tespit eden yazılım, dünyanın en iyi güvenlik duvarı yazılımı.

Devamı

Sophos XG Firewall Nedir?

Sophos XG Firewall Nedir?

Sophos XG Firewall Nedir? Neden klog server kullanmalısınız? Dijitalleşen dünyada birçok sektörde faaliyet gösteren firmalar, kurumlar online tabanlı olarak milyarlarca kullanıcıya ulaşıyor. Bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon gibi cihazlar üzerinden erişilen bu hizmetlerden faydalanan milyonlarca kullanıcı, işlerini pratik bir şekilde hallederken bir gerçeği gözden kaçırabiliyor, bu da siber saldırganların hedefi altında oldukları gerçeği. Hayatımızı kolaylaştıran dijital teknolojiler, aynı zamanda bir risk de içerebilir. Gelişmiş güvenlik çözümleri sunan Sophos’un XG Firewall hizmeti, hackerların sizi hedefine aldığı birçok saldırıya karşı sizi koruyan, kapsamlı ve etkili önlemler barındırıyor.

Sürekli güncellenen güvenlik duvarı

Dijital teknolojilerde, sabit kalan ve kendini geliştirmeyen çözümler zaman içinde yetersiz kalabiliyor. Bunun bilincinde olan bir firma olan Sophos, güvenlik duvarını yenilikçi teknolojiler ile güncelliyor ve siber korsanların saldırılarına karşı sizi güvende tutuyor. Bu gelişmiş çözümlerden biri de, Sophos XG Firewall’un klog server altyapısı. Klog server, bir sanal makine konseptine sahip yapıdır. İşlem mantığı olarak, gün içinde gelen logları analiz eder, imzalar ve sertifikalandırır. Klog server sağladığı bu hizmetle sizi birçok güvenlik tehdidine karşı korur. Bundan ötürü birçok kişinin, hacker saldırılarına karşı, fidye yazılım, kimlik avı gibi yaygın görülen saldırılara karşı tercih ettiği alt yapılardan biridir.

Gelişmiş klog server çözümü ile Sophos, kullanıcılara birçok avantaj sağlıyor. Sophos klog server özelliklerine geldiğimizde aşağıdaki yönler öne çıkıyor:

 • Klog server Windows lisansına ihtiyaç duymaz, Linux tabanlı bir altyapıdır.
 • Kolay yönetilebilen bir web tabanlı panel içerir.
 • Kolay bir şekilde kurulabilen bir sistemdir.
 • Klog server, log üreten cihazları anında tespit eder.
 • Logların imzalama sürecini takip eder, log izleme ve takip etme özelliğine sahiptir.
 • İstenen bilgileri e-posta ile kullanıcılara gönderir.

Klog server’ın yukarıda belirtilen özellikleri, sizi birçok siber saldırıya karşı koruyan bir yapı sunmasını sağlıyor. Güvenlik açıkları ilk anda fark edilmediğinde, bilgisayarınızda arka planda sizi risk altına atabilecek birçok durumun yaşanmasına neden olabilir. Son dönemde çok yaygın olan ransomware yani fidye yazılımlarında Sophos güvenlik duvarı, kötü amaçlı yazılımların işlemlerini anında tespit etmeyi ve riski ortadan kaldırmayı sağlar.

Sunucunuzda ya da ağınıza bağlı cihazlarda oluşabilecek güvenlik açıklarını en kısa sürede tespit eden bir sistemin parçası olan klog server, sistemlerin ürettiği logları takip eder. Sophos güvenlik yazılımı çözümlerinin en önemli parçalarından olan klog, bilgisayarınızın virüslerden korunmasını sağlar. Yapay zeka ve makine öğrenimi gibi açılardan geliştirilmiş, modern bir teknoloji yaklaşımı içeren güvenlik duvarı yazılımı, klog gibi özelliklerle sizi tüm risklere karşı korur.

Bilgisayarınıza sızan kötü amaçlı bir yazılım, tüm dosyalarını şifreleyen ve sizden para talep eden bilgisayar korsanlarına teslim olmanıza neden olabilir. Böyle bir kötü durum yaşamamak adına, cihazınız ve ağınızın gelişmiş güvenlik yapısına sahip olması önemlidir. Klog server gibi sistemler ile geliştirilmiş Sophos çözümleri, binlerce firma tarafından tercih edilmektedir. Yapay zeka tarafından desteklenen gelişmiş güvenlik duvarı çözümleri ile Sophos, Türkiye’nin en önemli güvenlik duvarı yazılımı çözümlerinden birini sağlıyor.

Sophos XG Firewall güvenlik duvarı özellikleri içinde yer alan klog server ve diğer önemli güvenlik çözümlerinden faydalanmak için bilgi talep edebilir, sistemi deneyebilirsiniz.

Devamı
Bize Ulaşın