5651 nolu yasa yükümlülükleri nedir, şirketler neler yapmalı?

İnternet üzerinden bilgiye hızlı erişim, faydalı ve iyi içeriğe ulaşmayı kolaylaştırırken, bir yandan da internetin zararlı içeriklerinin risklerini de taşıyor. 5651 sayılı, “İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanun” bu anlamda, şirketleri belli bir yükümlülüğün altına sokuyor. 5651 sayılı kanunla birlikte, kurum ve işletmeler yasa kapsamında log tutma, yani ağ üzerinden yapılan işlemleri kayıt etme yükümlülüğü altındadır.

5651 sayılı kanun
hangi zorunluluğu getiriyor?

5651 sayılı kanun kapsamında, internet kayıtlarının tutulması işletmeler ve kurumlar tarafından zorunlu hale getirildi. Bu kanun tüm işletme ve şirketler tarafından ciddiye alınması gereken önemli yaptırımlar içeriyor, bunlar içindeki en ciddi cezalardan biri, işletmelere bu kanuna uyulmadığı takdirde 100 bin TL’ye varan cezalar içermesi.

Kanun yürürlüğe girmesi ile birlikte, kablolu ve kablosuz internet bağlantısını müşteri ya da çalışanların kullanımına açan her firma yasal olarak yükümlülük altına girdi. Bu anlamda kafeteryalar, otel gibi konaklama tesisleri, AVM gibi halka açık yerler, fabrika ve atölye gibi tesisler yasa kapsamına alınmış durumda. Bu gibi tesislerde sunulan bağlantıların tamamı şifreli ve belli güvenlik prosedürüne uygun olarak sunulmak zorundadır. Aksi takdirde şifresiz sunulan bağlantılar, kötü amaçlı yazılımların ağa bulaşmasına neden olduğu gibi birçok riski beraberinde getirebilir.

Firmalar kanuna uymak için ne yapmalı?

Halka açık alanlarda ya da işletmelerde, çalışan ve müşterilere sunulan internet bağlantısında ağa bağlanacak kişilerin telefon onayı ve TCKN gibi bilgilerinin kayıt altına alınması gerekmektedir. İşletmeler bu bilgileri kayıt altına almalı, bağlantıları şifrelemeli ve olası suç durumlarında, ciddi yükümlülükten kurtulabilmektedir.

İnternet üzerinde işlenen bir suçta, işlemin kimin tarafından, ne zaman yapıldığı kanıtlandığında işletme bu yükümlülükten kurtulur. Örnek vermek gerekirse, şirketinizin internet ağı üzerinden terör örgütü içerikli bir web sitesine giriş yapıldığında, bu işlemin kaydını tutan loglar yasa kapsamında zorunludur, yasal prosedürün işlemesi için her işletme, kanuna uymalıdır.

Klog server ile 5651
sayılı kanuna karşı önleminizi alın

Profesyonel güvenlik çözümleri sunan Sophos ürünleri arasında yer alan Sophos XG Firewall güvenlik duvarı, içerdiği özelliklerle 5651 nolu yasaya karşı işletmenizi koruyor. Güvenlik duvarı, içerdiği gelişmiş Klog server ile, gün boyunca alınan logları serfitikalandırıyor, elektronik olarak imzalıyor ve depoluyor. Bu işlemin anlamı, işletmenizin internet bağlantısı üzerinde yapılan tüm işlemler, kayıt altına alınıyor ve log olarak adlandırılan veriler ile depolanıyor. Yani okulda, fabrika ya da işletme ağında, restoran ya da AVM gibi yerlerde internet bağlantısı üzerinden yapılan tüm işlemler kayıt altına alınıyor. Yasal olarak bir problem teşkil eden tüm durumlar, yasalara uygun şekilde kayıt ediliyor. İllegal bir işlem yasalar tarafından tespit edildiğinde, işletmenin ağındaki etkinlikler üzerinde tutulan loglar incelenerek sorumlular anında tespit edilebiliyor.

İşletmeler için ihtiyaç duyulan tüm güvenlik çözümlerini barındıran Sophos güvenlik duvarları, güvenli internet bağlantısını sunuyor. Sadece kanun kapsamındaki illegal içerikli siteler değil, aynı zamanda kötü amaçlı yazılımın ağ bağlantısına sızmaması adına güvenlik duvarı, gelişmiş yapay zeka destekli ve makine öğrenimi yaklaşımına sahip altyapısı ile sizi koruyor.

Fidye yazılımlar, kimlik avı, işletmenin ağını hedefleyen diğer kötü amaçlı işlemler Sophos güvencesi ile sunuluyor. Dünyanın en gelişmiş fidye yazılım korumasını sunan Sophos, 5651 sayılı kanun kapsamında işletmeniz için en gelişmiş güvenlik çözümünü getiriyor.

Gelişmiş Sophos XG Firewall güvenlik duvarı çözümlerini incelemek, fiyat teklifi almak ve ücretsiz deneme talebinde bulunmak için destek ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Hangi içerikler
suç teşkil ediyor?

2004 tarihli 5651 sayılı kanun, TCK’da yer alan aşağıdaki suçları kapsayan durumlar için geçerlidir:
● Kumar, bahis gibi içeriğe sahip siteler,
● Fuhuş içerikli siteler,
● Müstehcen içeriğe sahip siteler,
● Sağlık açısından tehlikeli madde temini sağlanan siteler,
● Uyuşturucu madde kullanımını kolaylaştıran siteler,
● Çocuklara cinsel istismar içerikli siteler,
● İntihara yönlendiren sitelere yer ve imkan sağlama bir suçtur.
Bu kapsamda, ağ bağlantınız şifreli olmasının yanı sıra, bu gibi içeriğe sahip sitelere erişimin de güvenlik kontrolü altına alınmasını gerektirir.

Bize Ulaşın